Archivematica
Archivematika je systém pro dlouhodobou ochranu digitálních dat, který je vyvíjen kanadskou firmou Artefactual Systems jako open source software (zdrojový kód i dokumentace je dostupná pod AGPL3 a Creative Commons licencí). Na vývoji se podílí i další instituce - UNESCO (respektive podvýbor/projekt Paměť světa - Memory of the world), Archivy města Vancouveru (City of Vancouver Archives) a Mezinárodní měnový fond. Další organizace, které podporují vývoj, stejně jako více informací o Archivmatice, je možné nalézt na webu: www.archivematica.org.
Samotný systém je zdarma, peníze na vývoj proudí od institucí, které platí Artefactual Systems za instalaci, integraci s dalšími systémy, za školení nebo vývoj dalších nástrojů.
Archivematica je vystavěna na OAIS (ISO 14721) modelu, takže se zde setkáme se SIP, AIP i DIP balíčky, tak jak jsou definovány v modelu OAIS. Samozřejmostí je používání PREMIS, METS, Dublin Core a dalších mezinárodních metadatových standardů. Archivematica používá mikroslužby (microservices), což jsou v podstatě programy, které vykonávají jednotlivé funkce příjmu a zpracování dat. Některé jsou produkty třetích stran (většina z nich je pod GNU GPL licencí), nebo si uživatelé mohou naprogramovat vlastní, pokud jim původní služby nevyhovují.
Základní strategií uchování je normalizace formátů - AV používá pro uchovávání pouze formáty s otevřenými standardy, i když konkrétní volbu nechává na správcích systému a nechává tak prostor potřebné flexibilitě. Svým přístupem podporuje i další strategie - uchovává totiž původní data, takže podle potřeby je možné provádět jejich emulaci, ale zároveň má implementovaný identifikátor a databázi formátů a jejich rizik, čímž podporuje možnost formátové migrace.
O vývoji a historii systému si můžete přečíst v článku Petera Van Garderena - The Archivematica Project: Meeting Digital Continuity’s Technical Challenges
Zkušenosti a postřehy z testování Archivematicy, které probíhalo v rámci projektu LTP pilot, si může přečíst na stránce VÝSTUPY Z PROJEKTU.
Schéma systému Archivematika s jednotlivými druhy informačních balíčků (SIP, AIP a DIP), mikroslužbami a webovým rozhraním.