12. Obecné nástroje na manipulaci s digitálními objekty
12. Obecné nástroje na manipulaci s digitálními objekty
Nástroje níže jsou subjektivním výběrem autorů, nejsou v žádném případě pokusem o vyčerpávající seznam různých typů nástrojů.
Kopírování (přesun) dat
Rsync – https://rsync.samba.org/ – je unixová aplikace na synchronizaci a transfer dat mezi dvěma lokacemi. Při transferu dat lze všemožně nastavovat. Podstatné je, že mj. kontroluje integritu dat (pomocí kontrolních součtů), zachovává vlastnosti dat (date created, modified date apod.).
Přístupy k serverům
WinSCP – http://winscp.net/eng/docs/lang:cs – WinSCP je SFTP klient a FTP klient s otevřeným kódem (open source) pro Windows. Jeho hlavní funkcí je bezpečné přenášení souborů mezi vaším počítačem a vzdáleným serverem. Jde o jednoduchý nástroj na použití a přístup k serverům, pokud nechcete z nějakého důvodu používat přímo přes terminál.
Putty – http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/ – terminál pro přístup k serverům.
Základní editace digitálních objektů
PSPad – http://www.pspad.com/ – univerzální editor pro text, xml, html. Možnost vytváření maker, automatizace a nastavení kroků, pokročilá editace apod.
Notepad++ – http://notepad-plus-plus.org/ – podobná funkcionalita jako PSPad
LibreOffice – http://www.libreoffice.org/ – je sice kancelářský balík, je ovšem lepší pro editaci a práci např. CSV souborů, dodržuje specifikace, kódování apod, což o MS Office říci nelze.
ExifTool – http://www.sno.phy.queensu.ca/~phil/exiftool/ – editace metadat obrazových formátů, extrakce metadat.
Kapitola 11. Bit level preservation - Zpět na Úvod – Kapitola 13. Odkazy na systémy a řešení pro dlouhodobou archivaci